عوامل خطرناکی که منجر به بیماری قلبی می شوند​

به طور کلی عواملی که باعث بروز بیماری های قلبی می شوند در دو دسته قابل اصلاح و غیرقابل اصلاح قرار می گیرند.

عوامل غیر قابل اصلاح

افزایش سن، جنسیت و داشتن سابقه خانوادگی بیماری قلبی از جمله عوامل غیر قابل اصلاح است. هر چه سن بالاتر می رود دستگاه گردش خون کارایی کمتری پیدا می کند و این موضوع باعث می شود با افزایش سن خطر ابتلا به بیماری های قلبی بیشتر شود. همچنین طبق مطالعات انجام شده توسط محققین مردان زیر 60 سال نسبت به زنان زیر 60 سال بیشتر در معرض ابتلا به بیماری قلبی هستند اما از 60 سال به بعد آمار ابتلای مردان و زنان یکسان است. در نهایت افرادی که سابقه بیماری قلبی خانوادگی داشته اند یعنی یکی از اعضای خانواده دچار سکته قلبی یا دیگر بیماری های قلبی شده است، بیشتر در معرض ابتلا به بیماری قلبی قرار دارند.

عوامل قابل اصلاح

منظور از عوامل قابل اصلاح در واقع مواردی است که با کمی رعایت می توانیم از بروز آن ها جلوگیری کنیم برخی از این عوامل عبارتند از:

رژیم غذایی نادرست: داشتن یک رژیم غذایی نادرست سبب بروز بیماری های قلبی عروقی، افزایش کلسترول، اضافه وزن و افزایش فشار خون می شود. بنابراین با داشتن یک برنامه غذایی سالم و مفید می توان از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری کرد.

مصرف دخانیات: سیگار کشیدن یکی دیگر از عوامل بسیار مضر برای قلب است و علاوه بر اینکه شخصی که سیگار می کشد در معرض خطر قرار می گیرد، خانواده شخص سیگاری که در معرض دود سیگار قرار می گیرند هم در خطر هستند.

کلسترول خون بالا: زمانی که کلسترول خون بالا می رود رسوبات چربی در دیواره های رگ ها قرار می گیرند بنابراین جریان خون و اکسیژن رسانی به قلب به سختی انجام می شود.

فشار خون بالا: فشار خون بالا که به آن پرفشاری خون هم گفته می شود زمانی ایجاد می شود که مقدار فشار خون در رگ ها زیاد شده باشد که در چنین حالتی احتمال سکته قلبی و مغزی بیشتر می شود.

کم تحرکی: کم تحرکی خودش می تواند بیماری های زیادی مانند دیابت، اضافه وزن و … ایجاد کند و به همین دلیل برای قلب هم خطر ایجاد می کند. افرادی که ورزش مداوم انجام می دهند کمتر از سایرین دچار بیماری های قلبی می شوند.

در نهایت باید گفت قلب حیاتی ترین عضو انسان است و حفظ سلامت آن اهمیت زیادی دارد بنابراین در صورت بروز هرگونه علائم بیماری های قلبی بهتر است سریعا به یک دکتر قلب و عروق مراجعه شود

دیدگاهتان را بنویسید