سیگار چه بلایی بر سر قلب می آورد؟

سیگار یکی از عوامل خطرناک برای قلب محسوب می شود که به اندازه فشارخون و چربی خون بالا برای قلب ضرر دارد. همه ما از مضرات سیگار کشیدن آگاهی داریم اما این سوال بوجود می آید که سیگار چطور به قلب آسیب می رساند؟ در این ادامه به این سوال پاسخ می دهیم.

عضله قلب تنها زمانی سالم باقی می ماند که جریان خون کافی توسط عروق کرونر به آن برسد. وقتی یک شخص سنش بالا می رود، دیواره عروق به تدریج تنگ می شود و در افراد سیگاری این اتفاق سریع تر رخ می دهد.

هنگام سیگار کشیدن عروق خونی منقبض شده و به همین دلیل ضربان قلب 10 الی 20 ضربه در دقیقه افزایش پیدا می کند. به علاوه دود سیگار حاوی مونوکسید کربن است که در خون جایگزین اکسیژن شده و باعث کمبود اکسیژن قلب و دیگر ارگان های بدن می شود.

این اثرات در طولانی مدت تاثیرات بسیار بد و شدیدی در قلب و سیستم عروقی به جا می گذارند به طوری که از هر چهار مرگی که بر اثر تنگی عروق کرونر رخ می دهد، یک مورد به علت مصرف دخانیات است.

در واقع یکی از علل رایج مرگ زنان و مردان در سنین 35 تا 64 سال، ایجاد لخته در عروق کرونر است. که مصرف دخانیات امکان ایجاد لخته در خون را زیاد می کند و زمانی که لخته خونی تشکیل می شود، در ناحیه قلب دردهایی به نام آنژین قلبی بوجود می آید. همچنین در صورتی که عروق کاملا بسته شوند، فرد در معرض سکته قلبی قرار می گیرد.

کلام پایانی

افرادی که سیگار می کشند، دو تا سه برابر بیشتر از افراد غیرسیگاری در معرض سکته های مغزی و حملات قلبی قرار می گیرند. اما خبر خوش این است که خطر حلمه قلبی زمانی که یک سال از ترک سیگار بگذرد، نصف شده و اگر پنج سال بگذرد، احتمال حمله قلبی در فرد مانند احتمال آن در یک شخص غیرسیگاری است.

دیدگاهتان را بنویسید